Homework Help
PreK - 12th Grade

Group Homework Help

Fall Program | Sep 9 - Dec 23
Mon & Thurs: 3:00pm-7:00pm
Sat: 10:30am-12:30am

  • 1 tutor, 3 students

  • 2-hour classes

  • Once a week: $32 per class or $125 per month

  • Twice or more per week: $29 per class or $255 per month

We cover all subjects
Flexible curriculum based on needs
Interactive classroom setting
Unit test-prep

Private Homework Help

Fall Program | Sep 9 - Dec 23
Mon & Thurs: 3:00pm-7:00pm
Sat: 10:30am-12:30am

  • 1 tutor, 1 student

  • 1-hour classes

  • Once a week: $38 per class or $150 per month

  • Twice or more per week: $35 per class or $275 per month

We cover all subjects
Flexible curriculum based on needs
Interactive classroom setting
Unit test-prep

Subject-Specfic Lessons
PreK - 12th Grade

Group Subject-Specific Lessons

Fall Program | Sep 9 - Dec 23
Mon & Thurs: 3:00pm-7:00pm
Sat: 10:30am-12:30am

  • 1 tutor, 3 students

  • 2-hour classes

  • Once a week: $32 per class or $125 per month

  • Twice or more per week: $29 per class or $255 per month

We cover all subjects
Flexible curriculum based on needs
Interactive classroom setting
Unit test-prep

Private Subject-Specific Lessons

Fall Program | Sep 9 - Dec 23
Mon & Thurs: 3:00pm-7:00pm
Sat: 10:30am-12:30am

  • 1 tutor, 1 student

  • 1-hour classes

  • Once a week: $38 per class or $150 per month

  • Twice or more per week: $35 per class or $275 per month

We cover all subjects
Flexible curriculum based on needs
Interactive classroom setting
Unit test-prep

Test Preparation
K - 12th Grade

SHSAT Preparation Program

Fall Program | Sep 7 - Oct 24

  • 7 free full-length practice tests

  • 7 4-hour weekend classes

  • 3 students | 2 hours math, 2 hours ELA

  • 7 1-hour private lessons

  • Total Cost: $690

Students need to pass with a certain score on the diagnostic exam to be admitted. If they do not pass, we can only offer private lessons.

SAT Preparation Program

Fall Program | Sep 26, Oct 3, Nov 7, Dec 5

  • Private Lessons: $38 per hour

  • Classes: 1 tutor, 3 students, 2 times per week

  • $580 for 8 4-hour classes

  • ELA: $290 for 8 2-hour classes

  • Math: $290 for 8 2-hour classes

Students need to pass with a certain score on the diagnostic exam to be admitted. If they do not pass, we can only offer private lessons.

Private Test Preparation

  • Private Lessons: $38 per hour

  • 1 student to 1 tutor

  • We cover all tests

  • Flexible curriculum based on student's needs

  • One-on-one attention